Mâconnais
De Mâconnais is een van de spannendste wijngebieden van de Bourgogne. Kwaliteit en stijl zijn de afgelopen jaren enorm verbeterd. Het is een nieuwe bron van betaalbare klassieke wijnen en gebottelde avant garde.
De Mâconnais ligt tussen de Côte Chalonnaise in het noorden en de Beaujolais in het zuiden. Ten zuiden van Pouilly-Fuissé gaan de zachte witte kalkgronden abrupt over in hard graniet van de Beaujolais.
Het gebied ontleent zijn naam aan het stadje Mâcon, strategisch gelegen aan de Saône, aan de ooit zo belangrijke weg van Cluny naar Lyon. In Cluny bevindt zich de abdij der benedictijnen, gesticht in 909 en lange tijd het machtigste klooster van Frankrijk. De monniken van Cluny beheerden tot ver in de middeleeuwen een groot deel van de wijnbouw in het Hertogdom Bourgogne. Met hun systematische aanpak ontdekten zij dat iedere wijngaard een andere wijn opleverde. De Climats de Bourgogne zijn letterlijk door de monniken op de kaart gezet. Deze wijngaard kaarten vormen mede de basis van de huidige AOC’s.
Het klimaat is continentaal, zonniger, warmer en droger dan in de Côte Chalonnaise en de Côte d’Or. De wijnen zijn dan ook voller, chardonnay krijgt vaak een tropisch randje en pinot en gamay aroma’s van bramen en kruiden.
Wijnen uit deze regio vermelden op het etiket Mâcon, Mâcon-Village of Mâcon plus de naam van een dorp. Drie subgebieden hebben een eigen AOC. De Pouilly familie: Pouilly Fuissé, – Loché en – Vinzelles, Saint-Véran en Viré-Clessé.
Qua viticultuur en vinificatie vind je alles in de Mâconnais. Van bulk tot bijzondere lieux-dits, van oude vaten tot keramische eieren, van oer traditioneel tot vin de nature.
Mark Haisma
Mark Haisma is een Australiër met een Nederlandse vader en een Franse moeder. Tien jaar lang was hij wijnmaker bij Yarra Yering, waar hij het vak leerde van Bailey Carrodus — doctor in de fysiologie en een van de pioniers van de inmiddels zo gelauwerde Yarra Valley, letterlijk én figuurlijk een van de coolste wijnregio’s van Australië.
De liefde bracht Mark naar Europa. Sinds 2009 maakt hij zijn eigen wijnen in de Bourgogne. Hij heeft daar voet aan de grond gekregen als micro-négociant: iemand die druiven koopt van viticulteurs, wijngaardeniers pur sang, die zelf geen wijn maken. “Kopen” dekt echter niet de lading — de micro’s (zoals Mark) zijn intensief betrokken bij het werk in de wijngaard, om te garanderen dat het fruit van topkwaliteit is. Sinds 2021 is Mark eigenaar enkele fraaie percelen waaronder En Pallud en Premier Cru Fonteny in Gevrey-Chambertin. Zijn meest recente avontuur is aanplant in de Mâconnais, logischerwijs chardonnay en lekker eigenwijs koos hij voor gamay en syrah.
Tot en met 2017 maakte Mark wijnen bij Pierre Naigeon, tegenwoordig Domaine Les Astrelles. Inmiddels heeft hij zijn eigen plek “The Shed” dichtbij Vougeot, in Gilly-lès-Cîteaux.
Ps. Alle domainewijnen hebben groene letters; rode wijnen van aangekocht fruit zijn in rood aangeduid, en witte wijnen van aangekocht fruit in geel.
Mâcon Chardonnay
Spontane vergisting. 25% gefermenteerd op staal en keramische eieren, het overige deel op Franse gebruikte barriques.
Mark maakt deze wijn pas een paar jaar, maar wat een succes vanaf het begin! De wijn heeft een duidelijke signatuur van energie en beweegelijkheid. Het plezier spat er vanaf!




