Pernand-Vergelesses
Het dorpje Pernand-Vergelesses ligt aan de westkant van de Corton heuvel. Binnen de grenzen van deze gemeente ligt een substantieel deel van grand cru Corton Charlemagne. Er wordt zowel wit als rood geproduceerd. De beste rode wijnen komen van de naar het oosten georiënteerde percelen, doorlopers vanuit Savigny- Les- Beaune, met name Ile des Vergelesses en het lagere deel van En Caradeux. De kiezelachtige kalkbodem is zeer geschikt voor pinot noir, die hier door de klimaatverandering inmiddels succesvoller rijpt dan voorheen.
De meest gewilde wijnen zijn de witte wijnen aan de Pernand kant van de Corton heuvel. Witte Pernand wijnen, gemaakt van chardonnay, hebben een krachtig, aantrekkelijk vuursteenachtig karakter dat zich goed ontwikkelt in de fles. Chardonnay vind je ook op de zuid, zuidwestelijk gelegen hellingen achter het dorpje zelf. Hier profiteren de druiven van de middagzon, die warmer is en minder straling heeft, dat zorgt voor een hoger suikergehalte en frisse aroma’s. De bekendste producent in Pernand-Vergelesses is Bonneau du Martray, een van de topnamen voor Corton-Charlemagne.
Mark Haisma
Mark Haisma is een Australiër met een Nederlandse vader en een Franse moeder. Tien jaar lang was hij wijnmaker bij Yarra Yering, waar hij het vak leerde van Bailey Carrodus — doctor in de fysiologie en een van de pioniers van de inmiddels zo gelauwerde Yarra Valley, letterlijk én figuurlijk een van de coolste wijnregio’s van Australië.
De liefde bracht Mark naar Europa. Sinds 2009 maakt hij zijn eigen wijnen in de Bourgogne. Hij heeft daar voet aan de grond gekregen als micro-négociant: iemand die druiven koopt van viticulteurs, wijngaardeniers pur sang, die zelf geen wijn maken. “Kopen” dekt echter niet de lading — de micro’s (zoals Mark) zijn intensief betrokken bij het werk in de wijngaard, om te garanderen dat het fruit van topkwaliteit is. Sinds 2021 is Mark eigenaar enkele fraaie percelen waaronder En Pallud en Premier Cru Fonteny in Gevrey-Chambertin. Zijn meest recente avontuur is aanplant in de Mâconnais, logischerwijs chardonnay en lekker eigenwijs koos hij voor gamay en syrah.
Tot en met 2017 maakte Mark wijnen bij Pierre Naigeon, tegenwoordig Domaine Les Astrelles. Inmiddels heeft hij zijn eigen plek “The Shed” dichtbij Vougeot, in Gilly-lès-Cîteaux.
Ps. Alle domainewijnen hebben groene letters; rode wijnen van aangekocht fruit zijn in rood aangeduid, en witte wijnen van aangekocht fruit in geel.
Pernand Vergelesses Les Pins
Mooie volwassen stokken pinot noir. Hoog gelegen boven het dorp Pernand-Vergelesses. Zuiwestelijke oriëntatie, genietend van de middagzon. Diepe wortels in een toplaag van klei en een kalkstenen diepere laag zorgt zelden voor water stress in hete jaren.
Energiek en levendig, prachtige zuren! Fruit expressie en karakter. Laat duidelijk het potentieel zien wat deze wijngaard kan doen in hete jaren.
Al onze wijnen van Mark Haisma




