Coteaux de Saumur
AOC Coteaux de Saumur is een appellatie voor zoete witte wijnen van chenin blanc in 31 gemeenten rond de stad Saumur. Alhoewel het een groot gebied is, is de productie beperkt tot slechts 11 hectare. De wijngaarden bevinden zich op zuidelijke hellingen en beschutte plekken, zodat de druiven goed kunnen rijpen. De bodem bestaat voornamelijk uit tuffeau-kalksteen—zacht, poreus en waterhoudend—vergelijkbaar met de terroirs in Vouvray. Deze koele, luchtige ondergrond draagt bij aan de frisse zuurgraad die essentieel is voor hoogwaardige zoete wijnen.
De wijnen variëren van moelleux tot liquoreux, afhankelijk van het suikergehalte. Net als in appellaties als Coteaux du Layon, Bonnezeaux en Quarts de Chaume wordt er geoogst in ‘tries successives’ — in selectieve plukrondes worden alleen de rijpste druiven geplukt. Het verschil tussen Coteaux en de andere “zoete” AOC’s is dat de Coteaux wijngaarden niet langs een rivier liggen, waardoor er minder ochtendmist is en dus minder edele rotting. De suikerrijpheid komt hier vooral tot stand door passerillage — het indrogen van de bessen aan de tros.
Domaine de Nerleux
Domaine de Nerleux is gevestigd in Saint-Cyr-en-Bourg. Nerleux is oud Frans voor zwarte wolven, in hedendaags Frans loups noirs. Het domein omvat 47 hectares, 38 cabernet franc, 8 chenin blanc en 1 hectare chardonnay. De meest bijzondere wijngaarden zijn de Clos des Châtains, 5 hectares aangeplant in 1953 en de Loups Noirs, 2,5 hectare aangeplant in 1933.
Het domein wordt geleid door dochter Amélie en vader Régis Neau. Amélie en Régis hebben maar één doel voor ogen en dat is kwaliteit. Er worden zo min mogelijk gewasbeschermingsmiddelen gebruikt. Hoe minder chemie hoe levendiger de wijn, zo legt Amélie uit. De Clos des Châtains en de Loups Noirs worden al tientallen jaren biologisch bewerkt. In de kelder gaan traditie en moderne techniek naadloos in elkaar over: pneumatische persen, de nieuwste roestvrijstalen tanks voor de vergisting, maar ook demi-muids, houten vaten van 600 liter voor de rijping van klassieke Saumur-Champigny en barriques voor moderne cuvées. Tegelijkertijd zijn ook de oude kelders weer in gebruik genomen.
Les Loups Dorés
Van handmatig geoogste, door botrytis aangetaste chenin blanc druiven. Opbrengst nog geen 25 hl/ha, stokken circa 50 jaar oud. Langzame natuurlijke fermentatie van enkele weken. Korte rijping, deels in barriques, om aan het eind van de winter na de oogst gebotteld te worden. De korte rijping bevorderd frisheid, de wijn zijn grootste kracht.
Goud gele wijn, complex, aroma’s van gekonfijt fruit, mango, passievrucht, vanille en een lichte kruidigheid.




